Spremembe v človeških možganih

Razmislite o človeških možganih. Nerealno je pričakovati, da bo nekaj kilogramov sive snovi v možganih enega človeka enakih možganom drugega. Na srečo ni. Če bi bilo tako, bi bil svet precej dolgočasen. Si lahko predstavljate, če bi vsi imeli enaka prepričanja, imeli enako znanje in se obnašali na enak način? Kako dolgočasno! Zato izrazimo hvaležnost za neverjetno raznolikost načinov delovanja naših možganov; ta raznolikost pomembno prispeva k bogastvu in živahnosti človeške izkušnje.

Res je, da obstajajo značilne razlike v človeških možganih med našo biološko raznolikostjo. Toda s temi odstopanji je povezanih veliko strahu in tesnobe zaradi pomanjkanja znanja o njih. Študije kažejo, da ima vsaj 15 do 20 odstotkov nas te razlike in ti strahovi pogosto povzročijo sram, izolacijo in druge ovire, ki jih moramo premagati.

Z idejo nevrodiverzitete se začnemo strinjati, ko začnemo priznavati, sprejemati in vrednotiti te razlike v človeških miselnih procesih kot normalne. In ta uskladitev ima lahko zelo velik vpliv!

Podobno je kot bi odprli vrata v družbo, ki je bolj sprejemljiva in prijazna. Na nevrološke razlike začnemo gledati kot na nekaj, kar je treba spodbujati in ne popravljati. Omogoča nam, da sprejmemo ljudi, ki so nevrološko drugačni od nas, da razumemo njihove potrebe, jih bolj celovito vključimo v svoje življenje in jim pomagamo dobiti pomoč in prilagoditve, ki jih potrebujejo.

Ne pozabimo, da so naša življenja polna nevrodivergentnih ljudi, ne glede na to, ali se tega zavedamo ali ne. Njihovih nevroloških razlik ne moremo videti tako, kot lahko vidimo barvo oči ali pege, ki jih nekdo morda ima.

Opazimo pa lahko, kako se te možganske variacije kažejo v vedenju in kognitivnih lastnostih ljudi, na primer, kako komunicirajo ali se družijo, kako ravnajo s številkami in črkami ali celo, kako se odzivajo na svetlobo in zvok.

Ko začnemo biti pozorni na te stvari, lahko resnično cenimo celotno paleto človeške nevrodiverzitete.


NADALJUJ

Komentarji

Priljubljene objave